FAQ
Realizacja projektów stolarskich wiąże się z ustaleniem wielu kwestii technicznych i dokonaniem wielu wyborów estetycznych. Często rodzi to sporo wątpliwości, dlatego przygotowaliśmy listę najczęściej pojawiających się pytań wraz z odpowiedziami, aby w jak największym stopniu ułatwić naszym Klientom proces składania zamówienia.
Co trzeba wiedzieć, żeby zamówić drzwi?
Aby zamówić drzwi, należy być zdecydowanym co do ich wyglądu oraz wykończenia – np. czy mają być lakierowane, czy fornirowane, nowoczesne czy klasyczne, przylgowe czy bezprzylgowe.
Jeśli nie są Państwo zdecydowani, zapraszamy do naszego salonu, gdzie można zobaczyć wiele modeli i na ich podstawie dokonać wyboru. To samo dotyczy rozwiązań konstrukcyjnych, które dobieramy do poszczególnego modelu drzwi.
Jakie są dostępne rodzaje wykończenia drzwi?
Drzwi wykończyć możemy różnymi materiałami zależnie od oczekiwanego efektu lub funkcji, którą mają pełnić. Najpopularniejsze z nich to:
• Fornir – cienkie płaty wykonane z dokładnie selekcjonowanego, często egzotycznego drewna.
• Lakier kryjący – lakier w jednobarwnym kolorze wybieranym zazwyczaj z palety RAL lub NCS. Pozwala nadać drzwiom dowolną, jednolitą barwę.
• Laminat – cienki, bardzo trwały materiał. Wykonywany i nadrukowywany jest sztucznie, co umożliwia uzyskanie wielu efektownych wykończeni.
Do wykończenia drzwi można wykorzystać również szyby, lustra, stal nierdzewną, skórę czy specjalne podkłady do malowania i tynkowania – ilość możliwości jest praktycznie nieograniczona.
Jak dokonać pomiaru drzwi?
Pomiarem i opisem drzwi zajmą się nasi specjaliści. Pozwoli to uniknąć ewentualnych nieścisłości i błędów w trakcie realizacji.
Jakie są rodzaje drzwi?
Wyróżniamy następujące rodzaje drzwi:
• Rozwierne – tradycyjnie otwierane drzwi na stałych zawiasach. Mogą być przylgowe i bezprzylgowe.
• Wahadłowe
• Przesuwne – w tym przypadku skrzydło drzwiowe może chować się w ścianie do specjalnie przygotowanej kasety lub może przesuwać się wzdłuż ściany.
• Łamane
• Z przesuniętą osią obrotu
• Specjalne (obrotowe, automatyczne, etc.)
Czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych?
Drzwi przylgowe to tradycyjne drzwi, które wyróżnia wykończenie krawędzi skrzydła zachodzące na ościeżnicę. W tym rodzaju drzwi zawiasy są widoczne.
Drzwi bezprzylgowe posiadają ukryte zawiasy, których nie widać po zamknięciu drzwi. Dzięki temu ich krawędź jest gładka, co sprawia, że skrzydło i ościeżnica idealnie się ze sobą stykają tworząc jednolitą płaszczyznę.
Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać?
Nie da się wskazać, które z tych drzwi są lepsze, a które gorsze. Różni je wygląd, konstrukcja oraz okucia i to właśnie te względy powinny decydować.
Drzwi przylgowe stosuje się zazwyczaj do bardzo klasycznych, tradycyjnych projektów, w których drzwi powinny mieć klasyczną formę. Zawiasy w takich drzwiach zawsze są widoczne, a zamek mechaniczny.
We współczesnych realizacjach przeważają drzwi bezprzylgowe. Konstrukcja ta otwiera drogę do zastosowania niewidocznych zawiasów oraz zamków magnetycznych. Rozwinięciem tej konstrukcji mogą być drzwi ukryte, verte czy poszyte np. lustrem.
Co to są drzwi ukryte?
Drzwi ukryte lub inaczej drzwi z ukrytą ościeżnicą, to drzwi których powierzchnia jest zlicowana ze ścianą, a więc skrzydło tworzy jednolitą płaszczyznę z powierzchnią, na której jest zamontowane.
Co to są drzwi typu verte?
To drzwi zlicowane z jednej strony ściany, natomiast otwierane poprzez ościeżnicę do sąsiedniego pomieszczenia. Stosujemy je, gdy chcemy np. od korytarza uzyskać spójny wygląd drzwi niezależnie, czy drzwi otwierają się na korytarz, czy do pomieszczeń.
Z czego składają się drzwi?
Drzwi to najprościej mówiąc skrzydło osadzone na ościeżnicy. W skrzydle znajduje się zamek i zawiasy (+ wyposażenie dodatkowe jak samozamykacz, wizjer, wkładka patentowa, etc.). Najprostsza ościeżnica (klockowa) składa się z jednej części – prostokątnego klocka montowanego w świetle otworu. Bardziej rozbudowane są ościeżnice skrzynkowe, które oprócz ościeży zasłaniającej cały przekrój ściany wyposażone są w opaski wchodzące na ścianę po obu stronach otworu.
Jak określić stronność drzwi?
Drzwi rozwierne cechuje stronność, czyli kierunek, w który się otwierają. Są różne metody opisywania stronności, nie ma sensu się w nie wdawać, lepiej określić to rysunkiem: