Blog
Jakie drewno wybrać na schody?
Schody to jedna z najważniejszych pozycji w naszej ofercie. Dbamy o to, aby te realizowane przez nas były trwałe, solidne, bezpieczne i estetyczne. W spełnieniu tych warunków bardzo istotny jest odpowiedni gatunek drewna. Teoretycznie schody można by wykonać z każdego rodzaju drewna, jednak niektóre nadają się do tego dużo bardziej niż inne. Dziś opiszemy te najczęściej przez nas stosowane.
Spośród gatunków europejskich naszym Klientom najczęściej polecamy następujące rodzaje drewna:
• Dąb – jest bardzo często wykorzystywany do produkcji schodów oraz podłóg ze względu na swoją twardość, ładny rysunek (wzór) oraz podatność na szczotkowanie. Czasami jako jego wadę wymienia się silnie widoczną strukturę, jednak w zależności od gustów można to uznać również za zaletę – wszystko zależy od naszych upodobań.
• Jesion – drewno jesionowe jest gładkie, różnorodne kolorystycznie i prawie tak twarde, jak dąb. Zewnętrzna część kłody jest jasna, wręcz kremowa, a im bliżej rdzenia tym staje się ciemniejsza i bardziej brązowa. Przejścia między kolorami są ostre, kontrastowe i tworzą bardzo wyraźny rysunek. Aby zniwelować ten efekt, jesion jest często barwiony na ciemne kolory.
• Buk – ten gatunek ma bardzo równą strukturę, różowo-kremowy kolor i delikatny słój. Jest to drewno miększe od dębu czy jesionu. Słaby rysunek i gładka powierzchnia dają odrobinę „papierowy” efekt. Niestety drewno to nie sprawdzi się w każdych warunkach – duże zmiany wilgotności i temperatury występujące przy współczesnych systemach ogrzewania powodują silne naprężenia.
Pora przyjrzeć się bardziej egzotycznym gatunkom. Wybór na rynku jest bardzo duży, jednak ze względu na kolorystykę, rysunek i cenę w praktyce zastosowanie znajduje kilka z nich.
• Orzech amerykański – pochodzi z ameryki północnej. Drewno to jest ciężkie, twarde, wytrzymałe i sprężyste, dzięki czemu doskonale nadaje się na schody i podłogi. Wyraźne słoje tworzą duży rysunek, a ładny orzechowy kolor doskonale barwi się na ciepłe brązy.
• Amazaque – gatunek pochodzący z Afryki. Jego twardziel (część pnia) jest żółtawo-brązowa i przechodzi w ciemny brąz z szaro-czarnymi prostymi liniami. Słój jest zwarty, a struktura gładka, rysunek natomiast bardzo urozmaicony zwłaszcza pod względem kolorystycznym, co przez niektórych jest doceniane, a przez innych odbierane jako zbyt krzykliwe.
• Merbau – jest to bardzo twarde drewno, które charakteryzuje się delikatną strukturą. Jego słoje są niewielkie i układają się w efektowne wzory. Świeża tarcica jest pomarańczowa, a z czasem, pod wpływem światła, uzyskuje czerwono-brązowy kolor.
Jak widać, materiałów do produkcji schodów jest całkiem sporo, a opisaliśmy tylko te najpopularniejsze. To, jaki rodzaj drewna wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych upodobań estetycznych. Warto też dodać, że ze względu na cenę oraz możliwość uzyskania ładniejszego wzoru najczęściej schody z drewna egzotycznego wykonuje się w postaci rdzenia (ze sklejki, lub klejonego dębu), okładanego obłogiem egzotycznym o grubości 4 mm.
Zachęcamy również do zapoznania się z przedstawionymi poniżej realizacjami schodów, które wykonane zostały z opisanych gatunków drewna.